
Delfin
Even a child knows how valuable the forest is. The fresh, breathtaking smell of trees. Echoing birds flying above that dense magnitude. A stable climate, a sustainable diverse life and a source of culture. Yet, forests and other ecosystems hang in the balance, threatened to become croplands, pasture, and plantations.
Splošne značilnosti
Delfini so dolgi od enega metra in pol do štirih metrov. Orka, največji delfin, pa zraste v dolžino tudi do osem metrov. Delfini tehtajo od 50 kg do sedem ton. Imajo kljunast gobček, v ustih pa od 50 do 120 ostrih zob, da lažje zgrabijo spolzek plen. So hitri plavalci, ki dosežejo hitrost 27 kilometrov na uro. Delfini se v igri radi potapljajo in skačejo iz vode. Skočijo vodoravno tudi do tri metre visoko.
Življenjsko okolje
Živijo v vseh morjih sveta, tudi v slovenskem morju. Zaradi onesnaženosti morja z odpadki, kot je plastika je življenje delfinov bolj ogroženo.
Delfini in človek
Delfini so izpostavljeni človeškemu vplivu, saj se zadržujejo v bližini obal. Ljudje uporabljajo delfine za podvodne predstave. Znani so tudi primeri, kjer delfini rešijo človeka pred utopitvijo ali pred morskimi psi. Najpogosteje tvorijo živi obroč okoli ogroženega plavalca in ga tako zavarujejo pred nevarnostjo. V zadnjih letih so delfini rešili življenja več deset ljudi. V zahodnem svetu so pogoste tudi terapije invalidnih ljudi z delfini.
Prehrana
So plenilci, ki aktivno lovijo svoj plen, zaznajo pa ga s pomočjo eholokacije. Delfini svoj plen celega požrejo. Vrste, ki imajo veliko zob, se prehranjujejo pretežno z ribami, vrste, ki imajo manj zob, pa se prehranjujejo pretežno z lignji. Nekateri delfini plenijo tudi rake. Orka je edina vrsta delfina, ki se prehranjuje z drugimi vodnimi sesalci, kot so tjulnji, in z drugimi vrstami kitov in delfinov. Nekateri lovijo tudi po skupinah in plen obkolijo.